Kiriş Detay Çizimleri

Kiriş Detay Çizimleri


Kiriş Detaylarının Tüm Katlar İçin Oluşturulması ve Paftalanması


Kiriş Detaylarının Tüm Katlar İçin Oluşturulması ve Paftalanması

·

        
Yapı Ağacı’ndaki Çizimler sekmesinde Kat Kirişleri Detayları kategorisine sağ tıklayın ve Tüm Kiriş Açılımlarını Çiz (Tüm Akslar) komutunu seçin.

·         Bu komutu seçtiğinizde Detay Çizimleri Yöneticisi, Kiriş Detay Açılımları modunda açılacaktır. Çünkü artık kiriş detaylarının çizilmek istendiği bilinmektedir. Hangi kat için kiriş detay açılımlarını oluşturmak istiyorsanız, Kat Filtresi listesinden ilgili kat veya katları seçiniz.·         Alternatif olarak, Yapı ağacındaki Çizimler sekmesinde en üstte bulunan Detay Çizimleri Yöneticisini çift tıklayabilirsiniz. Bu durumda Detay Çizim Yöneticisi formu en genel haliyle açılır. Bu form üzerinde çizim yapmak istediğiniz katı, çizim tipini (Kiriş Detay Açılımları) ve çizim seçeneklerini belirtiniz.·         Sağ taraftaki listeden hangi kiriş aksını listeye dahil edeceğinizi aks ve o aks üzerinde yer alan kiriş kısımları bazında seçebilirsiniz. CTRL tuşuna basılı tutarak ya da fare imlecini sürükleyerek çoklu seçim yapabilirsiniz.

·         Çizimlerin paftaya yerleştirilip yerleştirilmeyeceğini veya farklı bir dosyada oluşturulup oluşturulmayacağını belirttikten sonra Çiz düğmesine basınız.
Kiriş Detaylarının Tek Bir Kat İçin Oluşturulması

·         Kiriş Detay Açılımlarını sadece bir kat için hızlıca çizdirmek istiyorsanız Kat Kirişleri Detayları kategorisinin altındaki Kat Başlıklarına sağ tıklayarak Kiriş Detaylarını Çiz komutunu seçebilirsiniz. Bu durumda Detay Çizimleri Yöneticisinin daha özet bir hali karşınıza gelir. Çünkü artık hangi kat için kiriş detay açılımlarını istediğiniz de bilinmektedir.


Kiriş Detaylarının Bir Kat İçin Birer Birer Yerleştirilmesi

ProtaDetails, otomatik olarak paftalanan kiriş detay açılımlarında varsayılan sıralamayı takip ederek detayları sizin için sütun öncelikli olarak yerleştirir. Fakat bu sıralamayı kendiniz yapmak isteyebilirsiniz. Bunun için kolay bir araç geliştirilmiştir.·         Kiriş Detay Açılımlarını sadece bir kat için sıradan birer birer çizdirmek istiyorsanız Kat Kirişleri Detayları kategorisinin altındaki Kat Başlıklarına sağ tıklayarak Kiriş Açılımlarını Çiz (Tek Tek) komutunu seçebilirsiniz.

·         Bu durumda, modeldeki sıralama takip edilerek kiriş detayları birer birer oluşturulur ve mouse ile birlikte önizlemesi gezdirilir.

·         Çizim ekranında kiriş detayının sol üst noktasını göstererek yerleştirebilirsiniz.

·         Hemen ardından sıradaki kiriş aksının detayı oluşturulur ve mouse ile birlikte önizlemesi gezdirilmeye başlar. Bunu da sol üst noktasını gösterek yerleştirdikten sonra sıradaki kiriş aksına geçilir.

·         Bu işlem kattaki kiriş aksları bitene veya siz ESC tuşuna basana kadar devam eder. Bu şekilde kiriş detay çizimlerini sırayla istediğiniz yere kendiniz yerleştirebilirsiniz.
Tek Bir Kiriş Detayının Çizilmesi

Detay çizim paftalarını kendiniz düzenlediğiniz durumlarda, kiriş detay açılımlarını karışık olarak istediğiniz yere yerleştirme ihtiyacı doğacaktır. ProtaDetails’te bu amaçla tek bir kiriş detayı da herhangi bir zamanda oluşturularak, herhangi bir paftaya veya çizime yerleştirilebilir. Bunun için:·         Yapı Ağacı’ndaki Çizimler sekmesinde Kat Kirişleri Detayları kategorisinde yapıdaki tüm katlar listelenmiştir.

·         Bu katlardan birini yanındaki üçgen ikonuna basarak açtığınızda o kattaki kiriş aksları listelenir.

·         Bu kiriş akslarından birine sağ tıklayın ve Çiz komutunu seçin.

·         Seçilen kiriş aksına ait detay çizimi oluşturulur ve ekranda yerini göstermeniz için fare ile birlikte dolaştırılır. Yerleştirmek için detayın sol üst köşesini ekranda göstermeniz yeterlidir.

·         Alternatif olarak kiriş aksına çift tıklayarak da detay çizimini hızlıca yerleştirebilirsiniz.

Kiriş Donatı Tablosunun Çizilmesi

Kiriş Donatı Tablosu, tüm kirişlerde kullanılan donatıları özetleyen oldukça kullanışlı bir tablodur ve çoğu uygulama projesinde istenmektedir. Özellikle yurtdışı uygulamalarında çok sık kullanılmaktadır. Kiriş Donatı Tablosunu çizime otomatik yerleştirmek için:

·         ProtaStructure > Kiriş Donatı Tablosu Oluştur komutunu seçin.

·         Tablonun sol üst köşesinin yerini ekranda gösterin.

  • Related Articles

  • Yapı Ağacı

   Yapı Ağacı Çizimler Yapı Ağacında yer alan Çizimler sekmesi ProtaStructure modelindeki bilgileri kullanarak oluşturabileceğiniz tüm detay çizimlerini listeler. Listenin yanındaki üçgen ikonuna tıkladığınızda oluşturabileceğiniz çizimlere ilişkin daha ...
  • Kolon Kesit Çizimleri

   Kolon Kesit Çizimleri Kolon Kesit Çizimlerinin Tüm Katlar İçin Oluşturulması ve Paftalanması Kolon ve perde kesitlerini donatılarıyla birlikte tablo halinde oluşturabilirsiniz. Bu detay çizimi Türkiye pratiğinde çok kullanılmamakla birlikte, kolon ...
  • Betonarme Detay Çizimlerinin Oluşturulması ve İpuçları

   ProtaDetails ile Betonarme Detay Çizimlerinin nasıl oluşturulduğunu öğrenmek ve önemli ipuçları yakalamak için videomuzu izleyin Video İçeriği; Kalıp Planı/Döşeme Donatı Planı Oluşturma Kolon Aplikasyon Planı Oluşturma Kolon/Perde Donatı Detayı ...
  • Kalıp Planları

   Kalıp Planları Kalıp Planlarının Tüm Katlar İçin Çizilmesi ve Paftalanması ·         Yapı Ağacı’ndaki Çizimler sekmesinde Kalıp Planları kategorisine sağ tıklayın ve Kat Planlarını Çiz  komutunu seçin. ·         Bu komutu seçtiğinizde Detay Çizimleri ...
  • Tüm Detayların Otomatik Çizilmesi ve Paftalanması

   Tüm Detayların Otomatik Çizilmesi ve Paftalanması ProtaDetails’te yeni çizim dosyaları açarak çizim ekranında detay çizimlerini istediğiniz noktaya tek tek yerleştirebilirsiniz. Ancak, tasarımı tamamlanmış bir ProtaStructure modelindeki tüm yapısal ...